Dziewczęca Służba Maryjna
Dziewczęca Służba Maryjna w naszej parafii składa się z dwóch grup. W Gawłowie animatorkami są : Gabriela Waśko i Patrycja Oświęcimka, spotkania odbywają się w soboty o godzinie 10.00. W Ostrowie animatorką jest Adriana Oleksy, spotkania odbywają się w soboty o godzinie 13.00. Opieka organizacyjna i prowadzenie formacji sprawuje ksiądz mgr Jerzy Tokarz. Celem działalności DSM jest poznanie życia Maryi oraz naśladowanie jej w codziennym życiu przez wzajemną miłość, służbę i otwartość. Cechy te winny charakteryzować każdą „Maryjkę” i tak powinna żyć także w swoim środowisku, a więc w rodzinie i szkole. Dziewczęca Służba Maryjna istnieje w naszej parafii od kilku lat.
Jak włączyć się do DSM ?
Nic prostszego! Wystarczy tylko chcieć - chcieć coś z siebie dać. - Komu? - Matce Najświętszej i Panu Jezusowi, grupie i innym ludziom przyjść na spotkanie.
Liturgiczna Służba Ołtarza
Liturgiczna Służba Ołtarza przy kościele w Gawłowie liczy 23 ministrantów i 10 lektorów a przy kościele w Ostrowie Szlacheckim 19 ministrantów i 9 lektorów. Opiekę nad LSO sprawuje Ks. Jerzy Tokarz. Posługa ministrantów we wspólnocie parafialnej to przede wszystkim posługa podczas Mszy św., oraz w czasie różnorakich nabożeństw. Nie jest to jedyna forma w jaką są zaangażowani ministranci naszej parafii. Ministranci chętnie i z radością włączają się w różne akcje, jakie są organizowane na terenie naszej parafii. Aby właściwie i dobrze oraz sumiennie spełniać swoją posługę, ministranci przestrzegają zasad związanych z porządkiem służenia. Stosują się do grafiku służenia i odpowiedniej punktacji. Dwa razy w tygodniu przychodzą na wyznaczone obowiązkowe służenie. Ministrantem może zostać chłopiec, który ukończył II klasę Szkoły Podstawowej i przyjął I Komunie św. Potrzeba jeszcze szczerych chęci służenia Panu Bogu i ludziom, oraz odrobinę dobrej woli. Z takim nastawieniem trzeba uczynić jeszcze tylko jedno - zgłosić się do księdza w parafii, który wpisze na listę kandydatów na ministranta.
Kim jest lektor? Lektor to osoba proklamująca, czyli czytającą Słowo Boże podczas Mszy św. i różnych nabożeństw. Szczególną rolę w przywróceniu i docenieniu na nowo tej posługi był Sobór Watykański II. W jednym z Dokumentów Soborowych czytamy, że: Ministranci, lektorzy, komentatorzy spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Aby dobrze odczytywać Słowo Boże na ambonie, każdy lektor musi być do tego właściwie przygotowany. Zanim dana osoba zostanie ustanowiona lektorem, w ramach tzw. kursu zdobywa podstawowe informacje dotyczące Pisma Św., poszczególnych ksiąg liturgicznych - czyli praktycznego wykonywania tej posługi. Do właściwego i sumiennego spełniania swojej posługi, lektorzy przestrzegają zasad związanych z porządkiem służenia. Stosują się do tzw. grafiku służenia i odpowiedniej punktacji. Raz w tygodniu przychodzą na wyznaczone obowiązkowe służenie, a w niedziele i uroczystości na wyznaczone Msze św.
Jan Paweł II porównał ministrantów i lektorów do gałązek oliwnych wokół stołu. I rzeczywiście tak jest. Nie chodzi tutaj o ozdobę, ale pomoc w organizowaniu każdej Eucharystii. Przecież każda Msza św. jest świętem. Dlatego musimy dbać o to, aby święto było zawsze pełne piękna i powagi. Posługa lektora wiąże się z ascezą czasu. Młodzieniec musi poświęcić trochę czasu dla Jezusa i wspólnoty, która gromadzi się na krótszych i dłuższych nabożeństwach. Dlatego tym, którzy rzetelnie podchodzą do swojej posługi należy się wdzięczność.
Rada Duszpasterska
Według postanowień Soboru Watykańskiego II, jednym z zadań kapłanów jest uświadomienie katolikom świeckim ich współodpowiedzialności za Kościół. Wspólna odpowiedzialność za Kościół zobowiązuje duszpasterzy, aby respektowali rolę świeckich, korzystali z ich rad i współpracy oraz z zaufaniem powierzali im zadania w służbie Ludu Bożego, | zgodnie z zasadą pomocniczości, która stanowi, aby kapłani pozostawiali świeckim wykonywanie funkcji leżących w zakresie ich zdolności i kompetencji (KK 37). Jednym ze sposobów umożliwienia świeckim przeżywania odpowiedzialności za Kościół jest między innym Rada Parafialna.
Skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Gawłowie:
Skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Ostrowie:
Kosciół w Gawłowie:
Przewodniczący:
Członkowie:
Róże Żywego Różańca
Róża Różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie we własnym zakresie odmawia jedną dziesiątkę różańca. Każda osoba przez miesiąc rozważa jedną, przydzielonąjej Tajemnicę Różańca Świętego, w ten sposób codziennie odmawiamy cały różaniec. Członkowie Róży korzystają z łask, jakie mogliby otrzymać, sami odmawiając cały Różaniec. W naszej parafii istnieją Róże Różańcowe Matek i Ojców.
Kosciół w Gawłowie:
Róże Matek:
Róże Ojców:
Kosciół w Ostrowie:
Róże Matek:
Róże Ojców:
Porządek Mszy św. w Gawłowie:
Niedziele i święta obowiązkowe:
7:00, 12:00
Dni powszednie: godz. 18:00
Porządek Mszy św. w Ostrowie:
Niedziele i święta obowiązkowe:
09:00 10:30
Dni powszednie: godz. 17:00
Nabożeństwa i modlitwy w Gawłowie:
Zmiana tajemnic różańcowych:
I niedziela miesiąca po Prymarii
Nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli w każdy 16-sty dzień miesiąca
Litania do św. Andrzeja Boboli w każdą niedzielę przed sumą
Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w środę i piątek przed Mszą św.
o godz. 18:00
Nabożeństwo Różańcowe o godz. 17.00
Nabożeństwo Majowe o godz. 18.00
Wielki Post:
Gorzkie Żale: niedziela o godz. 16:00
Droga Krzyżowa: piątek o godz. 17:00
Godzinki o męce Pana Jezusa w każdą niedzielę przed Prymarią
Nabożeństwa i modlitwy w Ostrowie:
Zmiana tajemnic różańcowych:
I niedziela miesiąca po Prymarii
Koronka do św. Michała Archanioła I niedziela miesiąca przed Prymarią
Nabożeństwo Fatimskie z procesją różańcową w 13-sty dzień miesiąca (maj-październik) o godz. 19.00
Nabożeństwo Różańcowe o godz. 16.00
Nabożeństwo Majowe o godz. 17.00
Wielki Post:
Gorzkie Żale - niedziela o godz. 15:00
Droga Krzyżowa - piątek o godz. 16:00
Godzinki o męce Pana Jezusa w każdą niedzielę przed Prymarią